• Polski
  • English
  • Deutsch
Restauracja Krutyńska: Krutyń 72, 11-710 Piecki
Tel.: +48 89 742 23 58          E-mail: biuro@restauracjakrutynska.pl

Spływy łodzią typu „pychówka”

Ruszamy z przystani obok mostu i płyniemy pod prąd rzeki w kierunku Jeziora Krutyńskiego. Dalej wpływamy do płytkiego i wąskiego na około 3 metry kanału i opływamy największą na trasie wyspę. Na obu brzegach możemy zauważyć nadgryzione brzozy, wycięte leszczyny, co jest efektem pracy bobrów.

Po minięciu ostatnich zabudowań wpływamy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia. Rzeka ujawnia osobliwości świata roślin i zwierzą. Dno Krutyni jest pokryte kamieniami, które porośnięte są plechami krasnorostu Hildebrandta rivularis. Występuje także gąbka słodkowodna nadecznik, które żyje w czystych wodach.

Kierując się w górę rzeki można spotkać sójki, a także wiewiórki. Dopływamy do wypłycania rzeki, która w tym miejscu wyróżnia się piaszczystym dnem, tzw. „złotym piaskiem". Mieszkańcy miejscowości uwielbiają kapać się na tej plaży.

Kierując się nadal w górę rzeki po pewnym czasie będziemy intensywnie skręcać w prawo i możemy się znaleźć w tak zwanym zakolu. Krutynia zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, które są charakterystyczne dla jej dolnego brzegu, co oznacza, że rzeka jest wartka i kręta.

W tym miejscu kończy się nasza przygoda, która trwa godzinę, jednak jest możliwość ustalenia dłuższej trasy do Jeziora Krutyńskiego.
Facebook
Twitter
Miejsca Google
Spływy kajakowe - Flamingo